Jak wygląda konsultacja z Totalnej Biologii

with Brak komentarzy

Do pierwszej pełnej konsultacji z zakresu Totalnej Biologi dobrze jest się przygotować i zebrać szczegółowe informacje.

Warto mieć to wszystko przygotowane zawczasu, bo może to znacząco ułatwić i przyspieszyć przebieg sesji. Często już samo kompletowanie danych i rewizja swojego stylu życia unaocznia pewne schematy i jest sama w sobie procesem terapeutycznym. 
 
Przed konsultacją  wypełnienia się ankiety - arkusza konsultacji, w którym zawarte są szczegółowe informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń w życiu, takich jak okres ciąży i okoliczności swoich narodzin oraz poważniejszych przeżytych chorób okresu dzieciństwa i dorosłości.

Można przeprowadzić wywiad rodzinny, popytać rodziców, czy przeglądnąć fotografie z dawnych lat. Historia rodzinna kryje często wiele tajemnic i tematów tabu - warto im się szczególnie przyjrzeć, bo często, to co próbuje się ukryć - najgłośniej krzyczy.

 

Jak wygląda sesja?

Konsultant po zapoznaniu się z tematem, będzie szukał wzorców, cyklicznych wydarzeń itp. Może zadawać dodatkowe pytania pogłębiające.

W metodzie chodzi o zadawanie właściwych pytań, które pomogą uświadomić sobie głębokie wzorce, nazwać to co wyparte i nienazwane. Wszystko co nieuświadomione działa z poza obszaru świadomości, sabotując życie i zdrowie jednostki, która nie ma do tego dostępu i przez to nie może tego zmienić.

Chodzi o wypowiedzenie tego co jeszcze nie zostało wypowiedziane i cicho krzyczy poprzez ciało.

 

Czasem może się okazać, że potrzebne będzie kilka sesji w odstępach kilkutygodniowych - w zależności od indywidualnych przypadków. Ważny jest ten odstęp pomiędzy sesjami - przez ten czas zachodzi proces przemiany, uświadamiana sobie, dojrzewania do pewnych decyzji.

Często potrzebne są dodatkowe działania terapeutyczne, pomagające usunąć nadmiar nagromadzonych przez lata emocji, wybaczyć, poukładać się na nowo emocjonalnie w nowej sytuacji, wprowadzić zmiany w życiu itp.

Pomocne mogą się okazać np.  metoda Radykalnego Wybaczania, ustawienia systemowe, EFT czy pomoc psychoterapeuty.

 

Odpowiedzialność człowieka za własne życie i zdrowie leży w jego rękach, TB traktuje chorobę jako przekaz: dodatkową motywację do rozwoju i pilnych zmian w życiu. Jest to szansa na dostrzeżenie, że gdzieś postępujemy nieprawidłowo, być może zapędziliśmy się nieświadomie w ślepą uliczkę. Czas na ZMIANĘ. W naturze, w biologii wszystko cały czas się zmienia, rośnie, transformuje i rozwija. Dopasowuje się do warunków z otocznia, do powtarzalnych cykli przyrody. Umiera i rodzi się ponownie. Ewoluuje.

"Jedyną stałą rzeczą we wszechświecie jest zmiana."     Heraklit z Efezu


Co warto sprawdzić - informacje z zakresu:

  • historia klanu i przodków - zwłaszcza w linii kolejności urodzenia, co najmniej do trzech pokoleń wstecz (pradziadkowie)
  • okres PLAN - CEL: 9 miesięcy przed poczęciem + okoliczności poczęcia i 9 miesięcy ciąży + pierwsze 12 miesięcy życia dziecka
  • ważne / silnie przeżyte emocjonalnie wydarzenia z życia
  • historia przebytych chorób
  • badania lekarskie, opinie lekarzy dotyczące diagnozy obecnej choroby

 

Ważne wydarzenia z życia.

Są to informacje typu :

czy mama karmiła dziecko piersią, w jakim wieku i w jaki sposób zostało odstawione od piersi?

czy w okresie dzieciństwa dziecko doznało jakiś silnych dla niego przeżyć, np. utraty bliskich (śmierć, rozwód rodziców) lub dłuższych rozstań (np. w związku z wyjazdem rodziców do pracy za granice oddane pod opiekę babci na jakiś czas).

A może szczególnie ciężko przeżywało pobyt w żłóbku lub przedszkolu? Może miało jakieś wypadki zagrażające życiu. To może być wydarzenie realnie zagrażające życiu, np. podtopienie w jeziorze, lub przeżyte silnie w odczuciu dziecka, np gdy zgubiło się w lesie podczas spaceru z rodzicami i zostało znalezione po kilku minutach. Niby nic, jednak w oczach dziecka była to cała wieczność bez rodziców i praktycznie koniec świata.

 

Zdarzenia te staramy się przyporządkować chronologicznie, jak najdokładniej - co to miesięcy i dat, o ile to możliwe.

Np. rozwód rodziców: wiek 12 lat i 3 miesiące.  W odnalezieniu właściwych dat  mogą pomóc szczegóły, typu czy było lato, czy padał śnieg, itp

Do wydarzeń dopisujemy dominujące emocje, które odczuwaliśmy w związku z tym, np. lęk, rozdzielenie, poczucie osamotnienia itp. Jest to bardzo ważny element, gdyż to właśnie emocje kodują choroby i przyszłe reakcje w organizmie.

 

Historia rodziny i przodków.

Drugim ważnym elementem jest pozyskanie jak najwięcej informacji o przodkach, zwłaszcza tych w linii kolejności narodzin. Wzorzec linii narodzin wyliczamy wg numeracji nadanej od kolejności urodzin 1, 2 i 3 - pierwsze to nr 1, drugie to nr 2 i trzecie dziecko jako 3; następnie czwarte i siódme dziecko znowu ma nr 1, piąte i ósme nr 2 itp.

Tak więc jeśli ktoś jest pierwszym dzieckiem, ale jego oboje rodziców są np numerem 2 lub 3, to powinien przyjrzeć się rodzeństwu obojga rodziców ze swojego nr 1, oraz przy analizie dziadków - brać pod uwagę właśnie pierworodne rodzeństwo babci i dziadka.

Analizy biografii dokonujemy co najmniej do trzech pokoleń wstecz (pradziadkowie).

Tu również patrzymy na najważniejsze wydarzenia z życia przodków, próbujemy zrozumieć, jakie emocje mogli odczuwać, czego mogli się obawiać itp.  Notujemy też, jak wyglądały ich relacje z poszczególnymi członkami rodziny, jaki tworzyli związki, czy małżeństwa były szczęśliwe, co było dozwolone, a co zabronione w relacji.

Ta analiza często pięknie pokazuje, jak wyglądają nasze schematy dobierania partnerów w związku, wyjaśnia model relacji w rodzinie itp. Bardzo często na przykładzie swojego życia ciężko jest nam to zauważyć, patrząc na wstecz, na dziadków i rodziców, jesteśmy bardziej obiektywni i klarowniej wyłania się tendencja do pewnych zachować.

Przykład schematu drzewa genealogicznego ze strony http://www.recallhealing.pl: 

 
WAŻNE:

w ten schemat włączamy również wszystkie dzieci nienarodzone: poronienia i aborcje. Te dzieci też mają swoje miejsce w systemie rodzinnym i ich historie przemawiają w rodzie, nawet (a często: zwłaszcza) jeżeli fakt ten był ukrywany lub pomijany w rodzinie z różnych powodów. Wtedy często niesione i nagromadzone silne emocje, które nie są wypowiedziane i uwolnione, próbują znaleźć ujście w inny sposób. W szerszy sposób spraw tych dotyka metoda ustawień rodzinnych Berta Hellingera.

Jako że żyjemy na terenach dotkniętych traumą wojny i wszystkimi jej konsekwencjami, warto wypytać o historie rodziny w tym aspekcie. Przesiedlenia, utraty majątków, zesłania do obozów czy rozstania spowodowane wydarzeniami wojennymi - takie historie szczególnie traumatyzują i potrzebują być dobrze przepracowane i uwolnione. Często powstaje wtedy trauma transgeneracyjna - kiedy emocje z dawnych przeżyć są niesione nieświadomie przez trzecie pokolenie, przez wnuków.

 

Okres PLAN - CEL.

Jeśli mamy taka możliwość, warto wypytać rodziców o bardzo ważny czas wg TB dla kształtowania się potencjału człowieka na całe życie tj. okres plan - cel.

Jest to 30 miesięcy, na które składa się 9 miesięcy przed poczęciem + okoliczności poczęcia i 9 miesięcy ciąży + pierwsze 12 miesięcy życia dziecka.

Zwracamy tu uwagę na wszystkie ważniejsze wydarzenia, zwłaszcza w życiu mamy, np. okoliczności poznania się rodziców, czy dziecko było planowane, czy mama bała się powiadomić partnera / bliskich o zajściu w ciąże, czy bała się porodu, czy ktoś bliski w tym czasie umarł, czy rodzice często się kłócili, czy mama czuła wsparcie od taty, a także wydarzenia typu: remont domu, stłuczka samochodowa, niepokoje polityczne itp.

Coraz więcej mówi się o tym, że dziecko odbiera informacje z zewnątrz, poprzez emocje mamy i hormony stresu itp. Wszystko to tworzy dla płodu obraz świata zewnętrznego - wzorzec, pod który przygotowywane są reakcje zapewniające mu w przyszłości przeżycie - czyli "to jak mama zareagowała na daną sytuacje, jest skuteczne, bo przeżyła i ja teraz też tak będę reagował i takie wydarzenia przyciągał, bo widocznie tak trzeba - tak się robi. To znam, więc to jest dobre."

 

 

Badania lekarskie.

Kolejna ważną sprawą przed konsultacja z Totalnej Biologii jest  wizyta u lekarza - potrzebna jest bowiem diagnoza stanu zdrowia, zebranie badań lekarskich itp - gdyż bez rozpoznania przez lekarza jednostki chorobowej nie można rozpoznać sensu biologicznego choroby, albo fazy wg TB.

Zaznaczyć należy przy tym, iż należy się stosować do zaleceń swojego lekarza prowadzącego i bez jego zgody nie przerywać leczenia. Konsultacje metodą Totalnej Biologii nie zastępuje terapii ani nie diagnozuje choroby - diagnozę i leczeniem zajmuje się lekarz lub terapeuta.

 

Tak więc, podsumowując, wszystko co podejrzewamy, że może mieć wpływ na nasze życie, warto zebrać i uwzględnić jako prawdopodobnie przydatny materiał do analizy pod kątem Totalnej Biologii.  Jeśli jednak nie dotrzemy do jakich informacji, lub mamy bardzo skąpy zasób informacji, to nie trzeba się załamywać, tylko pracować na tym, co się ma. Jeśli czegoś nie wiemy, a wydaje się to istotne dla sprawy, to na pewno znajda się sposoby, by sytuację rozwiązać pozytywnie - jeśli naprawdę chcemy uzdrowić swoje życie 🙂

 

 

 

Leave a Reply